Useful Links

Useful Links

The Howard Partnership Trust (THPT) is a Surrey based Multi-Academy Trust, comprising 4 secondary and 6 primary phase schools. We are proud of our ethos of collaboration and inclusion, "Bringing out the best" in students of all abilities and backgrounds. Visit website

Part of The Howard Partnership Trust

Teaching Staff List

When sending an email to a member of staff, please copy Claire Kent, Communications Officer: 
Claire.Kent@oxted.thpt.org.uk 

A full list of staff email addresses can be found on the parent portal of Frog

BSSS FACULTY

Mrs H Harber (HJH)

Head of BSSS Faculty & Head of Economics

Mrs S Skitt (SLS)

Head of Sociology / History

Mrs K Hern (KHE)

Head of Business Studies

Mrs D Gibbins (DEG)

Head of Psychology / Silver DofE Lead

Ms G Ojekwe-Uche (GIO)

Head of Heath & Social Care / Child Development

Miss D Ettienne (DET)

Child Development / Health & Social Care

Mr N O’Flynn (NAO)

Economics / Deputy Headteacher

Mr P Stockley (PES)

Business Studies

Ms S Wallace (SWA)

Business Studies

COMPUTER SCIENCE FACULTY

Mr L Turner (LTU)

Head of Computing Faculty

Mr T Edwards (TIE)

Computer Science / Year 8 Pastoral Leader (Detillens House)

Dr G Goulbourne (GGO)

ICT and Computing

Mr N Towler (NTO)

Computing / PE / Gold DofE Lead

CREATIVE ARTS FACULTY

Mrs L Seymour (LES)

Head of Creative Arts Faculty & Head of Dance

Mr K Hill (KHI)

Head of Drama / English

Mrs S Homewood (SAH)

Head of Music

Mrs K Sowerbutts (KLS)

Head of Art

Mrs N Garstang (NJG)

Deputy Head of Art

Mr J Carrett (JRC)

Art

Mr D Holloway (DLH)

Music / Year 11 Pastoral Leader (Foyles House)

Mr C Mann (CHM)

Art

Miss L McConnell (LMC)

Drama

Mrs K Potter (KPO)

Art and Photography

Ms P Power (PCP)

Drama

Ms N Woledge (NIW)

Art

ENGLISH FACULTY

Mrs K Main (KMI)

Head of English Faculty

Mrs A Dove (ADV)

Head of Media / Head of Sixth Form / Head of Year 13

Mrs S Enston (SEN)

Deputy Head of English (Y7 & Y8)

Mrs A Emney (AME)

Deputy Head of English (Y9 & Y10) / Literacy Coordinator

Mrs D Read (DRE)

Deputy Head of English (Y11)

Mrs A Westland (AWS)

Deputy Head of English (Sixth Form)

Miss A Harman (AHR)

English / Year 7 Deputy Pastoral Leader

Miss S Lambert (SLA)

English 

Miss K Lasinska (KLI)

English

Ms V Lester (VLE)

English

Ms C Mason (CMA)

English

Mrs H Morley (HGR)

English

Mr E Noel (ENO)

English

Ms C Nicholls (CNI)

English / Modern Languages / Deputy Headteacher

Ms L Robertson (LRO)

English / Assistant Headteacher

Mr S Snashall (SHS)

English / Assistant Headteacher

Miss K Spelling (KSP)

English / Media

Mr N Tingley (NTI)

English

Mrs P Waller (PMW)

English / Assistant Headteacher / Head of Student Well-being

EXTENDED PROJECT QUALIFICATION

Mr D Morris (DTM)

 

HUMANITIES FACULTY

Mr C Henk (CTH)

Head of Humanities Faculty

Mr G Green (GG)

Head of Government & Politics / History

Mrs A Holway (ASB)

Head of Geography

Mr A Harney (APH)

Head of History

Mrs U Codling (UJC)

Head of Religious Education / Head of PSHE

Mr H Bell (HBE)

Deputy Head of Geography

Mr J Bryant (JBY)

Geography

Mr W Dale (WID)

History / Head of Classics / Stretch & Challenge Lead

Miss J Donaldson (JSD)

Deputy Head of History

Mrs S Felston (SFE)

History

Miss K Haslett (KHA)

History / Disadvantaged Coordinator

Mrs E Kourea (EKO)

Religious Education

Mr S Milne (SBM)

Geography / Deputy Headteacher

Miss H Rix (HRI)

History

Miss S Smith (SSM) (maternity leave)

PE / Geography / Year 11 Deputy Pastoral Lead

Miss N Storey (NST)

Humanities

Mrs G Williams (GLW)

Deputy Head of Religious Education

Mr R Wood (RWO)

Geography

Miss R Yousaf (RYO)
(maternity leave)

Religious Education

MATHEMATICS FACULTY

Mr D Crowhurst (DAC)

Head of Maths

Mr M Connell (MAC)

Deputy Head of Maths (Y7 & Y8)

Miss O Coleman (OCC)

Deputy Head of Maths (Y9 & Y10) / Primary Link Coordinator

Mrs H Field (HVF)

Deputy Head of Maths (Y11)

Mr S Stodart (SRS)

Deputy Head of Maths (KS5)

Mrs L Banwell (LBA)

Mathematics / PE / Head of DofE

Ms A Bergamo (ADB)

Mathematics / Assistant Headteacher / Pupil Premium Lead

Miss J Blauw (JBL)

Mathematics

Mrs A Crowhurst (AJC)
(maternity leave)

Mathematics

Miss M Dare (MDA)

Mathematics

Mrs D Gwynne (DCG)

Mathematics

Mr P Hayter (PHY)

Mathematics / PE / Sports Leadership Coordinator

Mrs A McNamara (AM)

Mathematics / Student Recruitment & Engagement Logistics

Mrs D O’Shaughnessy (DJO)

Mathematics

Mrs C Pilgrim (CAP)

Mathematics

Mrs N Padmasiri (NPA)

Mathematics

Mr M Sharpe (MSH)

Mathematics

Mr B Soga (BSO)

Mathematics / Year 11 Deputy Pastoral Lead (Foyles House)

Mr D Wright (DWR)

Mathematics

MODERN FOREIGN LANGUAGES

Mr S Willard (SWI)

Head of Modern Languages

Mrs C Beaumont (CBE)

Joint Head of German

Mrs S Ellis (SHE)

Head of Spanish / Year 10 Pastoral Lead (Stocketts House)

Mrs L Witty (LDW)

Head of French

Mr A Younas (AYO)

Joint Head of German

Miss D Abankwa (DAB)

Modern Languages

Mr R Carvalho (RCV)

Modern Languages

Miss S Georges (SPG)

Modern Languages

Mrs A Gonzalez Rincon (AGO)

Modern Languages

Ms C Nicholls (CNI)

Modern Languages / English / Deputy Headteacher

PE FACULTY

Mr R Woodward (RWD)

Head of PE Faculty

Mr A Hasan (ABH)

Deputy Head of PE / Science

Mrs D Baydas (DSB)

KS5 Coordinator

Mrs L Banwell (LBA)

PE / Maths / Head of DofE

Mr T Bridgland (TJB)

PE / Year 9 Pastoral Leader (Grants House)

Miss H Doe (HDO)

PE / Year 7 Pastoral Leader (Tenchleys House)

Mr P Hayter (PHY)

PE / Mathematics / Sports Leader Coordinator

Mr S Owen (SJO)

PE / E-Safety Lead

Miss S Smith (SSM) (maternity leave)

PE / Geography / Year 11 Deputy Pastoral Lead

Mrs K Stodart (KYS)

PE

Mr N Towler (NTO)

PE / Computing

SCIENCE FACULTY

Mrs L Bond (LKB)

Head of Science Faculty

Mrs K Edwards (KLE)

Deputy Head of Science Faculty & KS4 Coordinator

Mr T Thake (TTH)

Deputy Head of Science Faculty, Head of Chemistry & KS3 Coordinator

Mrs A Driver (AMD)

Head of Biology

Mrs L Sherriff (LSH)

Head of Physics

Mrs M Jones (MEJ)

KS5 BTEC Science Lead & Year 9 Coordinator

Mrs J Adam (JWI)

Science / Head of Year 12

Dr S Chapman (SCA)

Science

Ms G Griffin (GMG)

Assistant Headteacher with Lead on Science

Mr A Hasan (ABH)

Science / Deputy Head of PE

Mr P Johns (PNJ)

Science

Mrs J Kirk (JKI)

Science

Mr G Mesher (GME)

Science

Mrs J Moore (JMO)

Science

Mrs S Raza (SRA)

Science

Mr J Rycraft (JRY)

Science

Mrs L Singleton (LSI)

Science

Mr D Stoneman (DJS)

Science

Mrs R Warren (RAW)

Science

TECHNOLOGY FACULTY

Miss E Wicks (EWI)

Head of Technology Faculty

Miss S Djemil (SDJ)

Head of Food Technology

Miss D Sebe-Ankra (DSE)

Head of Resistant Materials & Graphic Design

Mrs L Frame (LFR)

Technology

Mrs J Hewett (JHE)

Food Technology

Mr K Longe (KLO)

Technology

Mr K Whelton (KWI)

Technology