Teaching Staff List
When sending an email to a member of staff, please copy Claire Kent, Communications Officer:
Claire.Kent@oxted.thpt.org.uk
Individual members of staff can be contacted by using their first name (full stop) followed by the surname.
For example John Smith's email address would be John.Smith@oxted.thpt.org.uk
SOCIAL SCIENCES & COMPUTING FACULTY |
|
Mrs Kathryn Hern (KHE) |
Head of Faculty |
Mr Raj Beepat (RBP) |
Head of Sociology & Psychology |
Mrs Gloria Ojekwe-Uche (GIO) |
Head of Heath & Social Care / Child Development |
Mr Ken Towl (KTO) |
Head of Law |
Ms Sue Wallace (SWA) |
Lead Teacher for Travel & Tourism |
Mr Niall Towler (NTO) |
Head of Computer Science / PE / Gold DofE Lead |
Mrs Susan Abraham (SAA) |
Computer Science and ICT |
Mr Tim Edwards (TIE) |
Head of Business / House Coordinator |
Mr Khalid Quraishi (KHQ) |
Computer Science |
Miss Freya Killick (FRK) |
Computing and Business |
Mr Mark Streeter (STM) |
Psychology / Year 7 Senior Pastoral Lead |
ENGLISH FACULTY |
|
Miss Abigail Harman (AHR) |
Head of Faculty |
Mrs Adele Emney (AME) |
Deputy Head of English |
Javean Miller (JMI) |
Head of Media Studies |
Mr Nicholas Tingley (NTI) |
KS3 English Coordinator |
Mrs Otxanda Cabra (OTC) |
English |
Mrs Lara Child (CHL) |
English / Media / Year 10 Deputy Pastoral Lead |
Miss Kiyomi Crossman (KCR) |
English |
Mrs Twinkle Doomra (TWD) |
English |
Mrs Amy Dove (ADV) |
Media Studies / Assistant Principal |
Miss Nicole Loizou (NLO) |
English |
Mr Alexander Matthews (AMT) |
English / PE / Deputy Head of Sixth Form |
Miss Denise Pickard (DPI) |
English (Literacy) |
Mr Charlie Radford (CRA) |
English / PE |
Mr Joseph Uchechukwu (JUH) |
KS3 Deputy Head of English |
Mrs Paula Waller (PMW) |
English / Assistant Principal (Inclusion) |
Mrs Rosita Wilson (ROW) |
English |
EXTENDED PROJECT QUALIFICATION |
|
Mrs Hilary Harber (HJH) |
|
HUMANITIES FACULTY |
|
Mr Ian Taylor-Kublik (ITA) |
Head of Humanities |
Mr Gerry Green (GG) |
Head of Politics |
Miss Melanie Kaisharis (MEK) |
Head of Geography |
Mr Adam Harney (APH) |
Head of History |
Miss Nicola Storey (NST) |
Joint Head of Religious Studies |
Mrs Gemma Williams (GLW) |
Joint Head of Religious Studies |
Mrs Urszula Codling (UJC) |
Religious Education / Head of LSC (PSHE) |
Mr Henry Bell (HBE) |
Deputy Head of Geography |
Mrs Juliette Woolford (JSD) |
Deputy Head of History |
Miss Katharine Haslett (KHA) |
History / DV Coordinator / |
Mr Stuart Milne (SBM) |
Geography / Partnership Vice-Principal |
Mrs Clare Connell (CLW) |
Geography |
Miss Catherine Player (CPL) |
Geography |
Miss Raisah Yousaf (RYO) |
Religious Education |
Miss Elizabeth Severn (ESV) |
History |
MATHEMATICS FACULTY |
|
Mr Steven Stodart (SRS) |
Head of Mathematics |
Miss Heloise Knell (HVF) |
Deputy Head of Mathematics (KS4) |
Mrs Lynn Banwell (LBA) |
Mathematics / PE / Head of DofE Award |
Ms Alexis Bergamo (ADB) |
Mathematics / Partnership Assistant Principal |
Mrs Alice Crowhurst (AJC) |
Mathematics |
Miss Maryse Dare (MDA) |
Mathematics |
Mr Paul Hayter (PHY) |
Mathematics / PE / Year 7 Deputy Pastoral Lead |
Mrs Alison McNamara (AM) |
Key Stage 5 Coordinator |
Mrs Debbie O’Shaughnessy (DJO) |
Mathematics |
Mrs Vicki Tycer (VSC) |
Mathematics / Assistant Principal |
Mr Matthew Sharpe (MSH) |
Mathematics / Assistant Principal |
Mr David Wright (DWR) |
Mathematics |
Mrs Minimol Promodkumar (MIP) |
Mathematics |
MODERN FOREIGN LANGUAGES |
|
Mrs Angela Gonzalez Rincon (AGO) |
Head of Faculty / Head of Spanish |
Mr Kendell Vouimba (KVO) |
Head of French |
Mrs Samantha Ellis (SHE) |
Spanish |
Mrs Lesley Witty (LDW) |
French |
Mr Trevor Dawson (TDA) |
Modern Languages |
Miss Stephanie Georges (SPG) |
Modern Languages |
Ms Charlotte Nicholls (CNI) |
Modern Languages / Law / Partnership Vice-Principal |
Miss Ainhoa GamaLuna (AGL) |
Modern Languages |
Ms Kate Marley (KMY) |
Modern Languages |
PE FACULTY |
|
Mrs Louise Levy (LLE) |
Head of Faculty |
Mr Aaron Hasan (ABH) |
Deputy Head of PE / Science |
Mrs Diane Baydas (DSB) |
KS5 Coordinator |
Mrs Lynn Banwell (LBA) |
PE / Mathematics / Head of DofE |
Miss Hannah Doe (HDO) |
PE / Year 11 Senior Pastoral Lead (Tenchleys House) |
Mr Paul Hayter (PHY) |
PE / Mathematics / Year 7 Deputy Pastoral Lead |
Mr Alexander Matthews (AMT) |
PE / English / Deputy Head of Sixth Form |
Mr Charlie Radford (CRA) |
PE / English |
Ms Kate Stodart (KYS) |
PE / Head of Sixth Form |
Mr Niall Towler (NTO) |
PE / Head of Computer Science / Gold DofE Lead |
Miss Shanique Dixon (SHD) |
PE |
Mr James Jenkins (JJS) |
PE / Year 8 Senior Pastoral Lead |
PERFORMING ARTS |
|
Mrs Lucy Newman (LMC) |
Head of Faculty / Head of Drama |
Mrs Sally Homewood (SAH) |
Head of Music |
Miss Chloe Marcham (CMR) |
Lead Teacher for Dance |
Mrs Katy Fitzpatrick (KFI) |
Music / Partnership Vice Principal |
Miss Autumn Levitt (LEU) |
Drama |
Miss Rachel Tillotson (RTI) |
Music |
SCIENCE FACULTY |
|
Mrs Lisa Bond (LKB) |
Head of Science Faculty |
Mrs Kate Edwards (KLE) |
Deputy Head of Science Faculty and KS4 Coordinator |
Mrs Amber Driver (AMD) |
Head of Biology |
Mrs Sade Picard (SPI) |
Head of Chemistry |
Mr Jordan Rycraft (JRY) |
Head of Physics / Acting Year 11 Senior Pastoral Lead |
Mrs Megan Jones (MEJ) |
Deputy Head of Science, KS5 BTEC Science Lead |
Ms Grainne Griffin (GMG) |
Science / Assistant Principal |
Mr Aaron Hasan (ABH) |
Science / Deputy Head of PE |
Mrs Jenny Moore (JMO) |
Science |
Mr Samuel Browne (SBR) |
Science |
Mrs Sara Raza (SRA) |
Science |
Mrs Lisa Singleton (LSI) |
Science / Year 10 Senior Pastoral Lead |
Mr Danny Stoneman (DJS) |
Science |
Miss Emma Armstrong (EAM) |
Science |
Mr James Fabiyi (JFA) |
Science |
Ms Moesha Murray (MMY) |
Science |
Miss Rachel Warren (RAW) |
Science / Year 11 Deputy Pastoral Lead |
TECHNOLOGY FACULTY |
|
Miss Emma Wicks (EWI) |
Head of Technology Faculty |
Miss Davinia Sebe-Ankra (DSE) |
Head of Resistant Materials |
Mrs Lucy Frame (LFR) |
Head of Graphic Design |
Miss Sevgin Djemil (SDJ) |
Technology |
Mr Kola Longe (KLO) |
Technology |
VISUAL ARTS |
|
Mrs Kirsty Sowerbutts (KLS) |
Head of Faculty |
Ms Kate Potter (KPO) |
Head of Photography |
Mrs Natalie Garstang (NJG) |
Deputy Head of Art |
Mr James Carrett (JRC) |
Art |
Mr Christian Mann (CHM) |
Art |
Mrs Nina Evennett (NIW) |
Art |